Wytyczanie budynków, obiektów kubaturowych i sieci uzbrojenia terenu to nic innego jak przeniesienie w teren obiektu zaprojektowanego na mapie. Ma to na celu poprawne ulokowanie tyczonego obiektu względem granic nieruchomości, tak aby jego położenie i przebieg były czytelne dla wykonawców prac budowlanych. Tyczenie obiektu jest jednym z kilku pomiarów jakie wykonuje geodeta w całym procesie budowy. Po wytyczeniu obiektu geodeta wykonuje: geodezyjną obsługę budowy i montażu, pomiary przemieszczeń i odkształceń.
Tyczenie to cały zespół czynności pomiarowych, mających na celu wskazanie w terenie lub na obszarze realizowanego obiektu punktów o założonym położeniu, umieszczone we właściwym układzie odniesienia. Potem następuje oznaczenie tych punktów w sposób tymczasowy lub trwały. Geodezyjne wytyczenie obiektu na gruncie jest wykonywane na podstawie mapa do celów projektowych. Prace nad tyczeniem obiektów budowlanych prowadzone są zawsze przed samym rozpoczęciem inwestycji.
Po otrzymaniu pozwolenie na budowę inwestor zwraca się ponownie do geodety, ponieważ konieczne jest wykonanie tyczenia na działce - wykonuje je geodeta z odpowiednimi uprawnieniami. Poszczególne elementy zagospodarowania działki lub obiektu, które projektant umieścił na mapie do celów projektowych teraz trzeba wskazać na gruncie. Biorąc pod uwagę kształt obiektu, geodeta wyznacza na działce, na której ma być posadowiony obiekt, charakterystyczne punkty obiektu. Ilość punktów, posadowionych zawsze w narożnikach budynku, waha się od czterech do sześciu.
Następnie geodeta wyznacza osie ścian przyszłego budynku i ewentualnie zewnętrzne krawędzie przyszłych fundamentów, które potem przenoszone są na ławice ciesielskie. Po wykonaniu wytyczenia budynku geodeta potwierdza wykonanie tych czynności wpisem do dziennika budowlanego a także przekazuje oryginał szkicu tyczenia kierownikowi budowy.
Usługi Geodezyjne GEOBAB
Izabela Włodarczyk